Primăria Boroaia organizează simpozionul „Un secol de vibrație românescă. Boroaia 1918-2018”

COMUNICAT

Primăria comunei Boroaia organizează sâmbătă, 9 iunie 2018, începând cu ora 10, în sala de festivități a Căminului Cultural ,,Mihai Boleac”, Simpozionul ,,UN SECOL DE VIBRAȚIE ROMÂNEASCĂ. BOROAIA 1918 - 2018”.

Manifestarea se înscrie în suita evenimentelor dedicate Centenarului Marii Uniri și reunește peste 30 de istorici civili și militari, cercetători, arhiviști, muzeografi, cadre didactice universitare și slujitori ai cultelor reprezentând Academia Oamenilor de Știință din România, Asociația pentru Literatura și Cultura Poporului Român ASTRA Rediviva din Sibiu, Biserica ,,Adormirea Maicii Domnului” Boroaia Vale, Biserica ,,Sfinții Părinți Ioachim și Ana” Boroaia, Casa Corpului Didactic Suceava, Centrul de Cercetare a Conlucrării Bisericii Ortodoxe cu Armata României ,,General Paul Teodorescu” din Frâncești - Vâlcea, Comisia Română de Istorie Militară, Consiliul Județean Suceava, Filiala Județeană Suceava ,,Plăieșii” a Asociației Naționale ,,Cultul Eroilor”, Filiala Vânători-Neamț a Asociației ,,Cultul Eroilor”, Mănăstirea Neamț, Muzeul Bucovinei Suceava, Statul Major al Forțelor Navale București, Școala Militară de Subofițeri de Jandarmi ,,Petru Rareș” din Fălticeni, Universitatea ,,Ștefan cel Mare” din Suceava și S.C. Digiarhiv Nord-Est Centru SRL din Iași.

În deschiderea simpozionului va fi difuzat filmul documentar „Permanențe biografice”, realizat de Televiziunea Română, la inițiativa și cu concursul colonelului Ion Strujan, reputat scriitor și jurnalist militar, originar din Boroaia.

Comunicările și studiile prezentate în cadrul simpozionului vor fi publicate într-un volum aniversar, care va fi lansat în preajma zilei de 1 decembrie 2018.

Simpozionul se va încheia cu un spectacol oferit de elevii Școlii Gimnaziale „Vasile Tomegea” din Boroaia, coordonați de profesorul Marius Dochița.

Parteneri media: Cronica de Fălticeni și TV Plus Regional.

PRIMARUL COMUNEI BOROAIA
Ing. Vasile BERARIU