Trei drumuri modernizate cu un proiect de 6,8 milioane de lei

Continuă modernizarea infrastructurii comunei Boroaia. Autoritățile locale au derulat un proiect amplu finanțat de Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL) prin Ministerul Dezvoltării. Obiectivul de investiții cuprinde trei tronsoane de drum care nu au mai fost asfaltate până în prezent.

Proiectul, în valoare de 6,8 milioane de lei, s-a derulat în perioada mai - iunie 2016, pe parcursul mai multor săptămâni.

Acesta a vizat reabilitarea unui număr de trei străzi Strada General Dafinescu, Suseni și Sibicheni pe care s-au aplicat două straturi de asfalt.

Lucrările de modernizare ale infrastructurii rutiere însumează 7 kilometri de drumuri comunale. Pe strada Sibicheni au fost necesare consolidări de maluri, fiind o zonă predispusă alunecărilor de teren.

Cea mai mare sumă din proiect a fost alocată pentru stablizarea terenului cu piloni și centuri de beton armat.

Proiectul de modernizare a infrastructurii a fost executat de Autotehnorom. Lucrările au fost încheiate la jumătatea iunie, recepția fiind realizată de curând.