Aproape șapte noi kilometri de drumuri vor fi asfaltați în comuna Boroaia

Infrastructura locală continuă să se înnoiască. Primăria Comunei Boroaia anunță desfășurarea unor lucrări de asfaltare pe trei tronsoane de drum comunal. Sunt prevăzute modernizări ale unor drumuri de interes local în Suseni, Sibicheni și Boroaia Cot.

Pe data de 25 martie 2015 s-a desfășurat licitația privind execuția lucrărilor. La licitație s-au prezentat șapte societăți comerciale trei fiind din județul Suceava, iar restul din județele Botoșani, Neamț și Iași.

Prin acest proiect vor fi modernizate drumuri comunale în lungime de 6,8 kilometri.

”Sper ca în 40 de zile să putem anunța câștigătorul. Dacă nu vor fi contestații, vom încheia contractul și ne propunem să începem lucrările cât mai repede. Termenul de execuție este de 24 de luni”, a declarat primarul Vasile Berariu.

Valoarea estimativă pentru lucrările de asfaltare este de 7 milioane lei fără TVA.

Ofertele sunt în curs de evaluare, câștigătorul urmând să fie anunțat cel mai probabil în luna mai.

Investiția se derulează prin MDRAP (Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice) în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală, fondurile fiind asigurare în proporție de peste 90% de Guvernul României.