Sute de localnici au sarbatorit Ziua comunei Boroaia

29 mai a fost Ziua comunei Boroaia. Evenimentul a fost marcat ca în fiecare an de momente artistice și festive. În centrul comunei au răsunat glasul clopotelor bisericii, care poartă hramul Înălțării Domnului, și imnul României la monumentul închinat eroilor căzuți pe front în războiul de independență și primul război mondial.

Serviciul de comemorare a fost oficiat de unitatea de subofițeri jandarmi din Fălticeni, în prezența autorităților locale și județene.

Într-un cadru special, autoritățile locale au ținut să sărbătorească cele 17 cupluri de aur care au împlinit 50 de ani de căsnicie.

Festivitățile s-au încheiat cu o serie de momente artistice susține de elevi.

Pentru buna desfășurare a evenimentului, Primăria Boroaia a alocat de la bugetul local 9.000 de lei. Ziua comunei Boroia a fost celebrată de sute de localnici alături de numeroși oaspeți din comunele învecinate.