Școala din Săcuța a fost reabilitată termic

Singura unitate de învățământ din satul Săcuța și-a înnoit aspectul și devine mai eficientă energetic. După ce în urmă cu câțiva ani a fost dotat cu tâmplărie modernă și geamuri termoizolante, anul acesta edificiul a fost supus din nou modernizării. Școala primară a beneficiat de un program de reabilitare termică inițiat de Primăria Boroaia și care a vizat izolarea exterioară a pereților.

Pe lângă anvelopare, la clădire s-au efectuat lucrări de refacere a șarpantei și învelitorii.

Elevii se vor bucura la iarnă de condiții pentru studiu mult mai primitoare, cu un confort termic ridicat, iar cheltuielile pentru încălzire vor fi reduse.

Investiția s-a derulat cu fonduri provenite exclusiv din bugetul local al comunei Boroaia. Lucrările s-au desfășurat pe parcursul lunii aprilie.

La Școala din Săcuța își desfășoară activitatea o grădiniță și câteva clase din învățământul primar I-IV.