Recepție pentru proiectul care a dus 2,5 milioane de euro comunei Boroaia

Cel mai important proiect de investiții destinat comunei Boroaia a fost dus la bun sfârșit. Autoritățile locale au făcut recepția la încheierea planului de lucrări ce a permis îmbunătățirea unui segment de infrastructură, extinderea de rețelei de apă și modernizarea unor obiective. Sub denumirea ”Modernizare drumuri comunale, alimentare cu apă, canalizare și stație de epurare, modernizare Cămin Cultural, prima dotare și înființare Centru de Asistență după programul After School”, proiectul a generat investiții totale de 2,5 milioane de euro.

Structurat pe cinci componente, aceasta a avut recepția la finele lunii mai.

Banii provin din fonduri europene. Cota de participare a Primăriei Boroaia a vizat doar finanțarea dobânzilor și comisioanelor bancare, cât și a costurilor aferente obținerii avizelor necesare.

O parte din suma alocată a fost direcționată pentru modernizarea de drumuri comunale, în lungime de 6 km, pe tronsoanele Boroaia Vale, Săcuța Vale, Ungureni și Nemțeni.

Prin intermediul aceluiași proiect s-a realizat extinderea rețelei de alimentare cu apă potabilă ce însumează aproape 4 kilometri, extinderea sistemului de canalizare și montarea unei stații de epurare modernă în satul Moisa, cătunul Suseni. La acestea se adaugă o stație de pompare și un rezvor de înmagazinare de 400 mc.

Apa provine din puțuri forate la o adâncime de 16 metri amplasate în lunca Moldovei.

Săparea puțurilor fac obiectul unei alocări anterioare conform OUG 7/2007, fonduri guvernamentale, prin care au fost efectuate lucrări pentru construirea unei rețele de aducțiune de 24 km, a unei stații de pompare și a patru puțuri. Investiția a fost finalizată în anul 2010.

Fondurile europene atrase prin acest proiect au fost întrebuințate și la reabilitarea a două obiective reper pentru valorile și tradițiile culturale. Pentru prima oară Căminul Cultural și Muzeul Sătesc au beneficiat de lucrări complete de modernizare la interior și exterior, ce au inclus montarea unor noi instalații sanitare, electrice și un sistem de sonorizare.

Ultima componentă a proiectului de 2,5 milioane de euro, a cărei beneficiar este comuna Boroaia, aduce în premieră un centru de asistență de tip ”After School”. Serviciile educaționale oferite de noua unitate de învățământ se adresează claselor I-IV. Cu o capacitate de 30 de locuri, clădirea înființare Centru de Asistență după programul After School beneficiază de toate dotările necesare, la standarde europene, pentru asigurarea unui mediu de studiu adecvat și modern.