Investiții de 120.000 de lei pentru extinderea rețelei de alimentare cu apă

Primăria comunei Boroaia a continuat programul investițiilor prin care se urmărește creșterea condițiilor de viață. Pe parcursul acestui an autoritățile locale au avut ca obiectiv creșterea numărului de beneficiari ai serviciului de furnizare a apei potabile. Rețeaua publică de alimentare a fost extinsă în 2013 cu 3,8 km cu fonduri provenite de la Uniunea Europeană.

La momentul actual, aproape jumătate din cei 4.735 de locuitorii comunei beneficiază de apă potabilă.

Per total, în comuna Boroaia există 650 de gospodării racordate la rețeaua de alimentare cu apă.

Din bugetul local, pe anul 2013, suma alocată pe extinderi de alimentare cu apă se ridică la 120.000 de lei. În toamna acestui an, în decurs de câteva săptămâni, au fost construiți pe etape 1,7 km de rețea, pentru cinci noi tronsoane de apă conectate la rețeaua publică existentă.

Astăzi comuna Boroaia, cu cele cinci sate arondate, dispune de 32 km de rețea de apă, din care 23,8 km au fost executați prin fonduri europene în anul 2010. Alți 4,4 km au fost realizați cu bani din bugetul local al Primăriei Boroaia pe parcursul anilor 2011, 2012 și 2013.

La acestea se adaugă cei 3,2 km de rețea de canalizare și o stație de epurare realizate cu fonduri printr-un proiect european.