Drumuri deszăpezite în totalitate, după căderi masive de zăpadă

Lunile ianuarie și februarie au fost marcate de căderi masive de zăpadă și în zona comunei Boroaia. Autoritățile locale au intervenit prompt pentru ca drumurile să fie practicabile în permanență.

Cei 82 km de rețea străzi comunale au fost curățați de troiene cu ajutorul unui utilaj de tip Wola aflat în dotarea Primăriei Boroaia, utiliaj achiziționat în anul 2007.

S-a acționat după un plan bine stabilit, prioritate având arterele principale și drumul de acces spre școli.

Deși fondurile pentru operațiunile de deszăpezire au fost puține, edilul șef Vasile Berariu menționează că nu au existat drumuri blocate sau șosele înzăpezite mai mult de 48 de ore.

”Costurile pentru deszăpezire au fost substanțiale, însă vreau să remarc faptul că în ciuda sumelor cheltuite, destul de substanțiale, în comuna Boroaia și în localitățile arondate am acționat ferm, astfel încât nu au existat drumuri nepracticabile pentru mai mult de 48 de ore”, susține primarul Vasile Berariu.

Zăpada viscolită a avut o grosime de peste 1 metru, iar în unele zone, spre exemplu Săcuța Deal și Boboceni, stratul de zăpadă a ajuns la peste 2 metri.

În ciuda precipitațiilor abundente, toate unitățile de învățământ din zona comunei Boroaia au funcționat după programul obișnuit.