Drumul județean 155B, modernizat pe banii Consiliului Județean

În comuna Boroaia s-a bifat o nouă investiție la capitolul infrastructură. Autoritățile comunale au anunțat încheierea asfaltării drumului județean 155B. Anul acesta s-a turnat un nou covor pentru a corespunde standardelor în vigoare.

Lucrările au fost efectuate pe o porțiune de 2 kilometri cu bani de la Consiliul Județean prin Direcția Județeană de Drumuri.

”Vreau să mulțumesc domnului Președinte al Consiliului Județean, Cătălin Nechifor și domnului deputat Ion Stan pentru contribuția în derularea și finalizarea acestei investiții.”, spune Vasile Berariu, primarul comunei Boroaia.

Pe drumul 155B, care străbate satele Bărăști și Giulești, s-a intervenit și anul trecut când a fost turnat un strat de uzură pe o lungime de peste 2 kilometri.

”Sunt trei investiții foarte importante, aferente infrastructurii care străbate comuna Boroaia și pe care le-am așteptat de mulți ani” declară primarul Berariu. ”Prima aparține Ministerului Transporturilor și a vizat cei peste 5 kilometri ai drumului național 15C. A doua s-a realizat cu fonduri de la Consiliul Județean, iar aici mă refer la drumul județean 155B. Apoi tronsonul de 1 kilometru de asfalt, din cătunul Nemțeni, realizat cu fonduri de la bugetul local. Cu alte cuvinte, capitolele drumuri naționale și județene sunt încheiate și am mai făcut un pas în față în ceea ce privește drumurile comunale.”