Continua lucrarile de amenajare la gradinita din Barasti

Începute în toamna anului trecut, lucrările de amenajare la grădinița din Bărăști vor fi încheiate în primăvara acestui an. Până acum s-a lucrat la reabilitarea acoperișului, ce a primit o nouă învelitoare din tablă, iar în prezent se lucrează la interior. Acesta va fi modernizat în totalitate și va include noi grupuri sanitare și sobe pe lemne.

”Sperăm ca în luna martie să finalizăm ceea ce am început în toamna anului trecut.”, spune primarul Vasile Berariu.

Pentru lucrările de amenajare interioară și exterioară ale clădirii, Primăria Boroaia va investi în total 140.000 de lei.

Începând cu anul școlar 2014-2015, în localul grădiniței va funcționa prima clasă pregătitoare. Elevii din satele Bărăști și Giulești, înscrişi în acest ciclu de învăţământ, sunt cei vor învăța aici.

Grădinița are o vechime de 100 de ani. Clădirea a fost reabilitată ultima dată în anul 1972.