Alunecari de teren si carosabil degradat de ploi in satul Moisa

Ploi abundente s-au abătut asupra comunei Boroaia. Primăria a inventariat pagubele produse de aversele puternice căzute în prima decadă a lunii mai. În satul Moișa s-au înregistrat cele mai multe probleme.

Drumurile comunale Moișa - Suseni și Moișa - Boboceni au fost afectate de ploi, însă nu au fost raportate stricăciuni majore.

Porțiuni ale părții carosabile, acoperite cu pietriș, au fost degradate. De asemenea, au fost semnalate și alunecări de teren. Segmentul de drum rutier asfaltat nu a fost afectat.

Autoritățile locale au intervenit la remedierea sectoarelor de drum cu balastru și lucrări de terasament. S-a lucrat timp de aproape o săptămână pentru ca drumurile să revină la starea inițială.