A fost receptionata lucrarea de modernizare a gradinitei din Barasti

Vineri, 7 martie 2014, a avut loc sfințirea Gradiniței cu Program Normal din satul Bărăști, comuna Boroaia. Evenimentul a marcat recepția lucrărilor privind renovarea grădiniței printr-un proiect in valoare de 140000 lei, finanțat din bugetul Consiliului Local Boroaia, prin bunăvoința domnului Primar , ing. Vasile Berariu, un om mereu alaturi de școala boroiană.Localul școlii a fost ridicat între anii 1907-1908 prin contribuția sătenilor, iar ultima renovare a avut loc în anul 1972.

Frumoasa slujba de sfințire, savârșita de un sobor de preoți ai comunei, a adus binecuvantarea Duhului Sfânt atât asupra gradiniței cât si asupra celor prezenți. Au fost comemorați și învățătorii care și-au desfășurat activitatea la această unitate școlară printre care:Bondeescu Ion, Vasiliu Gheorghe, Vasiliu Eufrosina, Monoranu Costache, Monoranu Elena, Manoliu Gheorghe și Andrioaia Aspazia.

Emoționantul moment a fost precedat de serbarea dedicata zilei de 8 Martie. Copiii preșcolari de la Bărăști dedicând cu aceasta ocazie mamelor, toate gândurile bune, izvorâte din sufletele lor pure, moment ce a fost pregătit de doamna educatoare Agavriloaie Paula.

La eveniment au luat parte alături de Primarul Comunei Boroaia, Președintele Consiliului Județean Suceava domnul Catalin Nechifor, domnul deputat Ioan Stan, directorul Școlii Gimnaziale “Vasile Tomegea” Boroaia, prof. Lucia Moroșan, preoții parohi Meleștean Ionel și Maxim Silviu, consilierii locali, parinti, cadre didactice si alți oameni apropiați școlii. Doamna educatoare Eugenia Macovei care a activat 41 de ani la grădinița Băraști a ținut un discurs din suflet despre ce a însemnat pentru viața satului această gradiniță, facând o paralelă între trecut și prezent.

Bucuria evenimentului a fost amplificată de vestea adusă de domnul primar ca în anul școlar 2014-2015, la Bărăști va funcționa și o clasă pregătitoare.

Realizarea acestui proiect a fost posibilă datorită deschiderii manifestate de autoritățile locale și județene față de școală și față de comunitate.