Proiect de 1,3 milioane de lei pentru reabilitarea și modernizarea Școlii Gimnaziale ”Vasile Tomegea”

Primăria Boroaia continuă demersurile de sprijinire a actului educațional. Cea mai mai mare unitate de învățământ din comună urmează să fie reabilitată și modernizată în întregime. Școala Gimnazială ”Vasile Tomegea” va intra în reparații capitale, atât la exterior cât și la interior.

Primarul Vasile Berariu spune că s-a depus documentația la Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice și că se așteaptă alocarea primei sumei de bani pentru demararea lucrărilor.

Investițiile pentru reabilitatea și modernizarea Școlii Gimnaziale ”Vasile Tomegea” se ridică la 1,3 milioane de lei.

Proiectul urmărește realizarea unor lucrări de anvelopare exterioară, pentru creșterea confortului termic. Sunt prevăzute schimbarea instalațiilor termice, electrice, sanitare, dar și execuția unor finisaje interioare.

De asemenea, vor fi achiziționate și montate două noi centrale termice pe lemne.

”Am depus dosarul la Ministerul Dezvoltării. Avem și sprijinul Consiliului Județean Suceava în ceea ce privește promovarea documentației întocmite”, a declarat primarul Vasile Berariu.

Aceasta este prima reparație capitală la imobilul școlii, dat în folosință în anul 1981.

Banii necesari în acest proiect vor fi acordați în două tranșe. Prima urmează să fie alocată în cursul acestui an, iar cea de a doua în cursul anului 2016. Sumele provin din fonduri guvernamentale.

Primăria Boroaia estimează că în luna mai va sosi aprobarea dosarului, urmând ca lucrarea să fie scoasă la licitație în timpul cel mai scurt.