Primăria Boroaia alocă un sfert din bugetul local pentru modernizarea drumurilor din comună

Investițiile pentru modernizarea arterelor rutiere sunt una din prioritățile Primăriei Boroaia. Luna aceasta s-au finalizat lucrările de asfaltare pentru 2,2 kilometri de drum comunal. Proiectul a fost finanțat din bugetul local și fonduri  direcționate de la Consiliul Județean Suceava.

În cadrul acestui proiect au fost vizate turnări de asfalt pe strada Profesor doctor Gheorghe Scripcaru. Lucrările au fost finalizate în luna mai.

Administrația locală alocă anual un sfert din buget pentru modernizarea drumurilor.

Primarul Vasile Berariu a precizat că în ultimii patru ani au fost asfaltați 13,5 kilometri de drumuri comunale. Și drumul județean care traversează comuna Boroaia, prin satele Bărăști și Giulești, este modernizat pe cei 5 kilometri.

”Pentru asfaltări avem o prioritate anuală.”, spune primarul Berariu. ”Alocăm anual, în medie, cam 200 - 300.000 de lei din fonduri locale. Suma reprezintă un sfert din bugetul comunei Boroaia.”

Tot la capitolul infrastructură modernizată intră și asfaltarea un drumul național în lungime de 9 kilometri, cu fonduri de la Compania Națională de Drumuri și Poduri.

Categoriile de lucrări prevăzute pentru programul de dezvoltare al infrastructurii includ asfaltări, apărări de maluri, gabioane, podețe laterale, podețe transversale, gabioane.

În perioada iunie 2012 - mai 2016 au fost modernizate aproape 30 km de drumuri în comuna Boroaia.